Obyčajný detektor?

Autor: Boris Svoboda | 6.2.2012 o 18:45 | (upravené 10.2.2012 o 23:09) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  162x

Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti som sa rozhodol voliť primárne kvôli ľuďom ako Štefan Bučko, Ondrej Dostál, František Mikloško, Martin Mojžiš, Vladimír Palko, Peter Zajac (v abecednom poradí). Igor Mativoč je človekom, ktorý môže "zatiahnuť účet". Pozval (s dôverou) AJ správnych ľudí. Ale stále bol tým, kto pozýva - on. To je proste fakt, nevnímam to negatívne. Teraz, keď si žiada preverenie kandidátov na detektore lži (neviem, či to bude nevyhnutná podmienka), vyjadruje tým buď elementárnu nedôveru - čo by bol síce zlý prípad, ale možno o by išlo o čistejšiu hru, ako v prípade, že ide o teáter, snahu zaujať škandálom. Nikdy som sa neradil k posmeškárom z Matoviča, som značne otvorený jeho pozitívnym stránkam. V tomto prípade bez prehnaného citového náboja uznávam, že tento jeho nápad - nie je dobrý.

 

Dôvera vs. Detektor

Vyššie spomenutým ľuďom dôverujem a dôveroval by som im bez ohľadu na výsledok testu na polygrafe. Takýto test znamená príliš málo, aby som zahodil celý svoj postoj a všetky moje vedomosti o týchto ľuďoch, ich charaktere a postojoch. Z toho je zrejmé, že detektor lži nepovažujem za konečného sudcu nad človekom.

Navyše - čo by takýto test povedal? Tu je môj predpoklad (predstava, tip):

Ak by kandidát prešiel, časť ľudí by si aj tak mohla povedať - "To určite! Iste sa aj tak nabalil. Myslíte si, že tomu uveríme? Oni si to upravili ako chcú..." atď atď atď.

Naopak, ak by kandidát neprešiel testom, pre podobne zmýšľajúcu skupinu ľudí by to bol absolútny, nezvratný a neomylný dôkaz.

Kandidátom OĽ a NO bola zaradením na kandidátku preukázaná dôvera. Návrhom detektora lži bola prejavená nedôvera (prípadne chuť hrať s nimi mediálnu hru).

Usvedčujúci strach?

Už som si stihol prečítať komentár, že kandidáti sa boja (+ ich pejoratívne označenie)... Úprimne, neviem, či by som sa nebál tiež - a to som úplatok nevzal (pravda, nebol som takejto situácii ani len vystavený). Neviem ako vy.

Takýto test nemôže poskytnúť 100%-nú istotu, avšak môže vytvoriť dojem 100%-nej istoty. Najhoršie - Matovič tým komunikuje niečo veľmi nedobré.

Ak by kandidáti, ktorí hrozia odchodom z kandidátky, skutočne túžili iba po moci, po peniazoch, po koryte, vytýčili by takto dve možnosti? Možno, ale...

Čo ešte môžu stratiť?

OKS a KDS sú strany, ktorých preferencie (osamote) si treba pozerať s lupou. Spodné priečky prieskumov nie sú miestom, kde sa príliš nabalíte. Martin Mojžiš a Štefan Bučko sa ešte nedávno ani netvárili, že by ich kandidatúra prichádzala do úvahy.

Ak by napríklad členovia KDS chceli iba moc a peniaze, teplé miesto v parlamente - "užívali" by si ho v klube KDH. Prečo riskovať neistotu? Oni ju skutočne riskli a v istom bode aj odišli na politický dôchodok.

Ondrej Dostál už bol zbytý a zatknutý za to, že uplatňoval svoju slobodu prejavu. Zdá sa vám pravdepodobné, že zlodej a klamár podstupuje takéto zaobchádzanie kvôli iným ľuďom, kvôli dodržiavaniu zákona, či kvôli hodnotám - vyšším, než sú peniaze?

Zmeniť ľudské presvedčenie je takmer nemožné - komu sú títo ľudia odporní, toho nepresvedčí nič.

Myslím si však, že postoj týchto kandidátov, postoj preverovaný rokmi a mnohými skúškami! - nepoukazuje na strach skorumpovaných zlodejov, ale skôr na postoj ľudí, pre ktorých nie je najvyššou životnou hodnotou kreslo v parlamente (hoc aj za cenu obojka od pána Matoviča).

Práve preto, že poslanecké kreslá za každú cenu nechcú, by som ja chcel, aby v tých kreslách sedeli!

Bez Matoviča, či s ním

Ak už Bučko, KDS*, Mojžiš, OKS* (abecedné poradie) v týchto voľbách kandidovať nebudú, veľmi rád by som ich krúžkoval na spoločnej kandidátke vo voľbách nasledujúcich.

- - -

Na záver technická poznámka: Tento článok je písaný nehorázne rýchlo; základnú informáciu (link v texte) som si prečítal pred niečo vyše hodinou. Takéto komentovanie nie je dobré, ale podľa očakávania, takmer rozradostení kritici sú stále v predstihu a hnidopišstvo sa šíri rýchlosťou blízkou rýchlosti svetla.

*Rozumej "kandidáti za KDS, resp. OKS".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?